ТУЛЬЧИНСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

Музей краєз.JPG

Адреса: 23600 м. Тульчин Вінницька обл., вул. Гагаріна, 1.
Телефон (04335) 2-27-50.
Музей працює: з 9.00-17.00. в суботу – 10.00-16.00.
Вихідні дні – неділя, понеділок.

Тульчинський краєзнавчий музей – найдавніший музей Вінницької області. Музей було засновано в 1927 році. Першим його директором був відомий громадський діяч Поділля Іполит Чеславович Зборовський.

Крок за кроком музей формував свою колекцію, яка на сьогодні складає понад 16 тисяч експонатів основного фонду, які репрезентують природу, історію, етнографію, мистецтво Тульчинського краю. Музей має багату археологічну колекцію. Історія Тульчинщини  з найдавніших часів і до сьогодні представлена унікальними експонатами нумізматичної колекції,  етнографічними матеріалами, писемними документами, стародруками, колекцією зброї часів 17-20 ст.

Музей має багату збірку народно – ужиткового мистецтва, вироби ткацтва і вишивки, одягу українців 19-20 ст.Окремою колекцією  музею представлені гончарні вироби наших майстрів – Олексія Луцишина, Івана Гончара, які є класиками  скульптурних композицій із глини.

Колекції музею представлені в експозиції, яка складається з розділів природи, історії, тематичних виставок.

Матеріали розділу природи, що  розміщені в експозиції  знайомлять з геологічною  будовою, кліматом, річками та озерами Тульчинського краю, багатою флорою та фауною,  природними заказниками, парковими зонами та лісами.

Відділ стародавньої історії охоплює період історії Тульчинського краю, починаючи з найдавніших часів до початку 20 ст. В даній експозиції представлені матеріали  археології, оригінальні експонати періоду Київської Русі, матеріали козацького руху   в історії краю.

Окремою експозицією представлені матеріали про перебування в Тульчині  головнокомандуючого  російською армією О.В. Суворова.

Чи не найцікавішою сторінкою історії краю є період 18 ст, який представлений цікавими та відомими в історії особистостями такими як П.І. Пестель та « Південне товариство декабристів» засноване в Тульчині.

Особливої уваги в експозиції музею заслуговує меценат краю С.Щ. Потоцький, який побудував в Тульчині  для своєї родини знаменитий палац та парк « Хороше» В експозиції музею представлені  мармурові скульптури із парку « Хороше» крісло в стилі італійського барокко та інші предмети того періоду.

Етнографічна колекція музею налічує більше двох тисяч експонатів основного фонду.

Розділ новітньої історії представлений  експозицією Великої Вітчизняної війни 1941-1945рр

Щороку в музеї презентується та створюється біля  40 виставок різного тематичного спрямування, як із фондів музею так і  особистих колекцій творчо обдарованих аматорів краю.

Тульчинський краєзнавчий музей нині є осередком культури та просвітництва краю, це джерело цілющої енергії з якого ми черпаємо для себе і своїх дітей ті почуття патріотизму, етики та естетики, відношення до навколишнього світу та розуміння його.