Символіка міста

Рішення №340 "Про символіку міста Тульчина" 14 (позачерг.) сесії 5-ого скликання Тульчинської міської ради від 31 липня 2007 року

До кінця ХХVІІІ ст. Тульчин не мав свого герба. Місто належало родині Потоцьких, і їх герб Пілява міг бути у належних випадках символом міста, нагадуючи про його залежність від магнатів.

Тому надання у 1796 році власного герба місту, означало підвищення його соціального положення. У цей час Тульчин увійшов до складу Російської імперії, і в місті вперше з'явився представник державної адміністрації, якого можна вважати першим державним  мером міста. Ним був російський майор Бутлер, який проводив незалежну від Потоцьких політику.

У першому гербі міста були враховані історичні та економічні особливості Тульчина. Основою герба були 3 золоті снопи на синьому тлі, зверху них було зображення двоглавого орла – символу Російської імперії, спереду нього, по центру, було невелике зображення Брацлавської фортеці, що нагадувало про належність Тульчина у ХХVІІ ст. до Брацлавського полку та до системи оборони Брацлавської фортеці. Хоча в той час Брацлав став центром Брацлавської губернії, практично її центром був Тульчин, бо в ньому знаходився штаб армії Суворова, а губернатором був генерал – майор Берхман, командир дивізії армії Суворова, який був фельдмаршалом, тобто мав звання вищого за Берхмана рангу, котрий мусив у всьому коритися Тульчину. Герб міста був виконаний у жовтому та блакитному кольорах, які тепер є національними кольорами України. Три снопи нагадували про плодючість нашої землі, великі врожаї, які на ній збирали. Це символи землі –годувальниці, і разом із тим це початок нової традиції, так як раніше така символіка не застосовувалась, здебільшого вона носила воєнний характер.

У ХХІХ ст. барон Кене, глава геральдичного комітету запропонував  дещо змінити герб Тульчина, щоб його не плутати з гербом Пензи – 3 снопи жита на зеленому фоні.

На проектах Кене зник орел, натомість над головним полем герба з'явилася корона у вигляді фортеці, що мало нагадувати про славне історичне минуле міста, навколо герба з¢явилося обрамлення у вигляді колосків, перевитих червоною стрічкою. Снопи на проектах Кене не були вже розташовані в одну лінію, щоб уникнути подібності з гербом Пензи. Але офіційно проекти  Кене  не були прийняті і залишилися проектами.

У 1976 р. був прийнятий новий, радянський герб Тульчина. Саме його прийняття було значним досягненням, бо знаменувало повернення до традиції застосування міської символіки, але виконаний він був із порушеннями історичних традицій геральдики, являв собою хаотичне нагромадження багатьох зображень .

У перші роки незалежності України повернулися до вживання історичного герба міста. Прикрашали місто зображення проектів Кене, які  ніколи не були офіційними гербами міста.

Усе це вимагало прийняти єдиний герб міста  і створити його з урахуванням існуючих історичних та геральдичних традицій.

В 2007 ювілейному році міська рада оголосила конкурс на створення нової символіки міста – малого та великого гербів та прапора, за результатами проведення якого було визнано кращим проект відомого майстра-художника Григорія Зорика.

Основою його проекту став малий герб – 3 золотих снопи пшениці на блакитному тлі, два крайні дещо підняті . На великому гербі міста над ними височить золота корона у вигляді фортеці, а по боках золоте барочне обрамлення, що за думкою митця символізує появу міста в епоху барокко,  епоху воєн, революцій, національного піднесення. Разом із тим  барокко має  жіночий, декоративний характер, що відповідає нашому національному характеру.

На основі малого герба створений і прапор міста. Це прямокутник у пропорції 3 до 2-х, синього кольору, у центрі якого ті ж золоті снопи пшениці.  Має золоте обрамлення .