ВІДДІЛ ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ІНФОРМУЄ

Дата: 03.04.2019 16:18

Фото без описуЩо таке мобінг і як його уникнути: практичні поради.

Мобінг (від англ. to mob – переслідувати, нападати гуртом) – це психологічний терор, тиск, цькування співробітниками свого ж колеги.

Види мобінгу:
Вертикальний: здійснюється з боку Керівництва (його також називають боссинг);
Горизонтальний: здійснюється з боку співробітників

Методи, якими здійснюється мобінг в колективі:
Один з найпопулярніших методів – бойкот, показне ігнорування колеги. З робочих питань від спілкування з жертвою нікуди не подітися, а ось просте людське спілкування з ним припиняється. Його не запрошують в їдальню або курилку, не спілкуються з ним у вільний від роботи час, не вітаються.
Ще один спосіб довести співробітника – це заважати йому працювати. Жертві ніби випадково забувають повідомити щось важливе, передати факс або доручення від шефа, покликати на нараду.

Ще до методів мобінгу можна віднести байдужість до успіхів колеги, коли бос забуває нагородити працівника за гарне виконання обов'язків, колеги не помічають його внесок у загальну справу. Зате помилки постійно підкреслюються
Також, не менш популярний метод цькування, – спроби заплямувати професійну або особисту репутацію працівника. У хід йдуть наклеп, плітки, «підстави».

Найпоширеніші причини вертикального мобінгу:
1. Особисті рахунки з підлеглим.
2. Комплекс неповноцінності і бажання самоствердитися за чужий рахунок.
3. Бажання звільнити місце для когось з близького оточення.

Найпоширеніші причини горизонтального мобінгу:
1. Своєрідне бойове хрещення новеньких. Може припинитися, коли нового колегу візьмуть в
колектив (визнають своїм).
2. Страх конкуренції.
3. Прихильність керівництва. Цей фактор найчастіше супроводжується заздрістю.
4. Заздрість, особливо якщо працівник молодий і талановитий. Тоді зазвичай труять старші колеги, які
тримаються за насиджене місце, щоб допрацювати до пенсії.
5. Неординарність співробітника. «Білі ворони» рідко користуються загальною любов'ю.
6. Постійне напруження в колективі, напруга, що «виливається» на жертву (свого роду «хлопчик для
биття» у колективі).

Наслідки мобінгу:
1. Нервовий зрив;
2. Серцевий напад;
3. Думки про суїцид.
Як уникнути мобінгу?

Шукайте порозуміння з колегами.
Не демонструйте роздратування. Не будьте різкими.
Шукайте спільні нейтральні теми для розмов (про погоду, про природу, про літературу).
Вітайте колег зі святами. Беріть участь у спільних заходах.
Не уникайте спілкування на перерві.
Не поширюйте пліток. Не беріть участі в обговоренні вчинків інших.
Спробуйте побудувати відносини навіть з тими, хто ставиться до вас недоброзичливо.
Намагайтеся не порівнювати себе з іншими. Крім особистого розчарування, це може призвести ще й до появи претензій (часто невиправданих) до колег.
Не вдавайтеся до критики без вагомих підстав.

Що робити, якщо ви стали жертвою мобінгу?

• Не поспішайте звільнятися.
• Не мовчіть. Спробуйте поговорити з колективом. Розкажіть про те, чого ви хочете.
• Намагайтесь відстоювати свою позицію. Відповідайте на зауваження. Аргументовано
пояснюйте свої вчинки.
• Не дозволяйте принижувати себе. Якщо ви проаналізували ситуацію і зрозуміли, що вашої
провини немає, будьте впевнені у собі. Не знижуйте самооцінки. Не закривайтеся.
• Спробуйте знайти позитивні риси в людей, з якими працюєте. Або подумайте про те, що, можливо, ви просто необ’єктивно ставитеся до них.

5 кроків у захисті від мобінгу:
1. Поясніть
• Поговоріть із опонентом, з'ясуйте, чим Ви йому не догодили,і постарайтеся згладити гострі кути конфлікту.
2. Попросіть захисту
• Якщо розмова не допомагає, то проінформуйте вище керівництво або відділ по роботі з персоналом про ситуацію, що склалася. Не зволікайте, не чекайте, що все налагодиться. Краще припинити це на ранніх стадіях. Якщо агресія виходить від начальства, то сміливо звільняйтеся.
3. Абстрагуйтеся
• Це важко, але спробуйте не звертати увагу на нападки кривдника. Будьте спокійні, доброзичливі, пунктуальні, уникайте істерик і відкритих протистоянь. Зосередьтеся на виконанні своїх професійних обов'язків. Не давайте себе ображати, але оцініть, чи вистачить у Вас сил, щоб дати гідну відсіч емоційного терору.
4. Звільняйтеся
• Зробіть це, як тільки відчули, що зауваження та знущання на вашу адресу набули сталого характеру. Звільнення – це не втеча, а розумний спосіб зберегти своє здоров'я і нерви в порядку. Будьте розумнішими, поступіться.
5. Телефонуйте 102
• Якщо пресинг загрожує вашому здоров'ю або життю і у вас є докази цього, пишіть заяву в поліцію.

1. Мобінг, відповідно до законопроекту, каратимуть штрафом у 50-100 неоподатковуваних мінімумів (850-1700 гривень) або ж громадськими роботами на 20-40 годин.
2. Повторний мобінг збільшує покарання: 100-200 неоподатковуваних мінімумів (1700-3400) або 40-60 годин громадських робіт.
3. Якщо керівник не повідомив про мобінг у поліцію, його оштрафують на 50-100 неоподатковуваних мінімумів або відправлять на місяць на виправні роботи з відрахуванням до 20% заробітку.
4. Наразі законопроект розглядають у комітетах Верховної Ради.

Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)