Тиманівська каша – засипана капуста, як об’єкт нематеріальної культурної спадщини

Дата: 02.05.2018 08:22
Кількість переглядів: 2530

Фото без опису

Саме  під такою назвою відбувся семінар в с. Тиманівка. Місце проведення було вибрано зовсім не випадково, адже це не лише єдине у нашій державі село, де є три музеї, це ще і батьківщина чудового гастрономічного шедевру. Засипана капуста сягає своїм корінням у глиб століть, у часи козаччини, відомо, що і суворовські солдати також нею смакували, коли розміщувалися у цій місцині. Семінар присвячено НКС і, як об’єкт цієї спадщини було презентованоТиманівську кашу.

З вітальним словом виступила провідний спеціаліст відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Тульчинської міської ради Мельник Ольга Василівна. Надзвичайно цікавою була доповідь заслуженого діяча мистецтв України, провідного методиста з питань нематеріальної культурної спадщини Вінницького обласного центру народної творчості, науковця, автора книги «Миски Поділля» Титаренко Володимира Васильовича. Завідуюча відділом культурно-освітньої роботи та організації дозвілля Вінницького ОЦНТ Хоменська Галина Василівна подарувала для сільської бібліотеки декілька екземплярів альманаху «Світлиця».

Нематеріальна культурна спадщина це - концепція, запропонована в 1990-х роках як аналог Світовій спадщині ЮНЕСКО, що приділяє основну увагу матеріальній культурі. У 2001 році ЮНЕСКО провела опитування серед держав і неурядових організацій, з метою вироблення засад конвенції; і в 2003 році була прийнята Конвенція із захисту нематеріальної культурної спадщини. У 2008 році приєдналася до Конвенції ЮНЕСКО «Про охорону нематеріальної культурної спадщини» і наша держава.

Сам термін НКС означає ті звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов'язані з ними інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, які визнані спільнотами, групами а у деяких випадках окремим особами як частина їхньої культурної спадщини. Ця нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами під впливом їхнього оточення, і формує у них почуття самобутності й наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного різноманіття й творчості людини.

Слід відмітити, що НКС проявляється у таких галузях:

- усних традиціях та формах вираження; зокрема у мові, як носії нематеріальної культурної спадщини;

- виконавському мистецтві;

- звичаях, обрядах, святкуваннях;

- знаннях та практиці, що стосуються природи та всесвіту;

- традиційних ремеслах.

         На сьогодні в Україні Національний перелік містить лише сім елементів нематеріальної культурної спадщини: «Опішнянська кераміка», «Косівська мальована кераміка», «Кролевецькі ткані рушники», «Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство ХІХ – ХХІ ст.ст.», «Козацькі пісні Дніпропетровщини», «Пісенна традиція села Лука» Києво-Святошинського району Київської області, «Технологія виконання вишивки «білим по білому» Решетилівського району Полтавської області.

Присутні на семінарі мали чудову можливість ознайомитися з усіма вище перерахованими об’єктами шляхом перегляду невеликих відео сюжетів. Про Тиманівську кашу було презентовано відео та буклетне видання.

По завершенні  всі мали можливість скуштувати засипану капусту, а фольклорно-етнографічний гурт «Калинове гроно» та Фуштей Поліна Павлівна подарували свої пісенні дарунки.

Семінар підготувала та провела Щербань Людмила Михайлівна, науковий співробітник з пам'яткоохоронної роботи та туризму Тульчинського краєзнавчого музею.



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь