День пам'яток історії та культури

Дата: 11.04.2017 11:06
Кількість переглядів: 1855

Фото без опису

Міжнародний день пам'яток і визначних місць — відзначається щороку 18 квітня. Спрямований на підвищення обізнаності громадськості з різноманіттям культурної спадщини, її вразливістю та необхідністю ефективних зусиль заради збереження її для подальших поколінь

Девізом свята став заклик «Збережемо нашу історичну батьківщину».

Дещо з історії: цей день у 1982 році було встановлено Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам'ятників і визначних місць (ICOMOS), створеної при ЮНЕСКО. У світі свято відзначається щорічно з 18 квітня 1984 року .

Згідно з Указом Президента України від 23 серпня 1999 № 1062/99, на підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони культурної спадщини з 1999 року в Україні відзначається День пам'яток історії та культури 18 квітня – у Міжнародний день пам'яток і визначних місць та називається «День пам'яток історії та культури».

Питання  збереження історичних пам’яток регулюються Конституцією України зокрема ст. 54. Охорона культурної спадщини, збереження її для наступних поколінь – одна з важливих функцій держави, спрямована на патріотичне та естетичне виховання людини.

У липні 2000 року Президент України підписав Закон «Про охорону культурної спадщини», котрий регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно із Законом, об'єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2002 р. № 1330 затверджено Комплексну програму паспортизації об’єктів культурної спадщини, що сприяє вдосконаленню ведення обліку та забезпеченню їх державної реєстрації. Нині в Україні, за уточненими даними, нараховується 1399 міст і селищ, і більше 8 тисяч сіл з цінною історико-архітектурною спадщиною, її фонд, за підрахунками фахівців, перевищує 70 тисяч об'єктів.

Слід зазначити, що в Тульчинському районі зосереджені усі види та категорії пам’яток. Загальна кількість об’єктів культурної спадщини - 211, із них занесених в Реєстр нерухомих пам’яток  168 об’єктів, в тому числі:

  • археологічних – 54;
  • історичних – 64;
  • монументального мистецтва – 20;
  • архітектури та містобудування – 27;
  • садово-паркового мистецтва – 3.

Із вище перерахованих 10 пам’яток мають статус охорони національного значення.

Питанню збереження культурної спадщини в районі приділяється належна увага. В усіх населених пунктах  проводяться роботи по благоустрою пам’яток та прилеглої до них території. Так  у  2016 році  об’єм фінансування ремонтно-реставраційних робіт на об’єктах охорони культурної спадщини за рахунок усіх джерел фінансування становив 611.87 тис. грн. Майже всі пам’ятки перебувають в гарному стані, проводяться роботи по виготовленню паспортів, складаються акти технічного стану, оформляються охоронні договори.

З нагоди відзначення Дня пам’яток та історичних місць хочу познайомити наших читачів з історією однієї із найстаріших будівель нашого міста – це костел Святого Станіслава, в якому в даний час тривають ремонтні роботи по повернення первозданного вигляду.

Значну частину нашого міста  в минулому займав католицький цвинтар, на якому в 1805р. було споруджено велику каплицю. Сьогодні - це костел Матері Божої Святого Розарія. Під час ремонтних робіт у 80-х роках минулого століття було знайдено інтригуючу керамічну табличку з на­писом  “1599”.  Можливо це дата заснування? То ж будівля костелу по праву вважається однією із найстаріших у місті, а в її підземеллі розміщено 28 поховальних ніш (нажаль останки похованих не збереглися). Раніше тут іще були будинок священика, вікарія, шпиталь для бідних та бездомних  людей. З тих часів дійшов та чудово зберігся лише будинок ксьондза – плебанія, який розмістився на тихенькій вуличці  - колишньому Англійському провулку, де в свій час мешкав класик української літератури І.П.Котляревський, а поруч на території сучасного стадіону знаходилося старовинне католицьке кладовище.

На закінчення зазначу, що кожна країна - це своя багата історія та культура, і кожна епоха залишає нам у спадщину якусь пам'ятку, що зберігає в собі згадку про певну визначну подію, про певну визначну постать, що так чи інакше вплинула на становлення й розвиток держави. Створені талантом і працею культурні цінності нерідко є унікальними, у разі втрати - практично не відтворюваними, чим обумовлене їхнє соціальне значення.

Детальніше познайомитися з культурними цінностями нашого краю можна в Тульчинському краєзнавчому музеї, в якому з нагоди відзначення Дня пам’яток історії та культури 18.04.17 року проводиться день відкритих дверей. То ж гостинно запрошую всіх бажаючих.

Л.М. Щербань,

науковий співробітник з пам'ятко охоронної роботи та туризму ТКМ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь