Музей-квартира М.Д. Леонтовича

Вас вітає Музей-квартира М.Д. Леонтовича

Телефон: 2-25-65.

Музей-квартира М. Д. Леонтовича – музей «Щедрик» – це дім легендарної мелодії, яка стала символом Різдва у всьому світі. Твір, над яким Микола Леонтович працював майже усе своє життя, спершу здобув успіх в Україні, а згодом закріпився в західній культурі. Витоки Щедрика знаходяться серед народної творчості, а оброблений генієм, він розпочав свою мандрівку концертними залами, кіноекранами та навіть популярними серіалами. Мелодію виконують в стилі від класики до року, відбуваються флешмоби, створюються рейтинги найкращої обробки. Праісторичне начало відгукується в серцях людей з усього світу, коли вони чують цей передзвін. В яких же умовах народжувався цей спадок світової культури?

В період з 1908 по 1921 рік (з 31 року і до смерті) дім Миколи Леонтовича знаходився у Тульчині. Тут він створював музику, викладав співи у жіночому єпархіальному училищі (1908 – 1918 рр.), головував у тульчинській «Просвіті». В Тульчин Леонтович неодмінно повертався зі своїх творчих подорожей до Києва.

В грудні 1977 року (з нагоди 100-річчя з дня народження Леонтовича) в Тульчині відкрито Музей-квартиру композитора. Цей рік також був оголошений UNESCO роком М. Леонтовича.

Створила музей високопрофесійний працівник музейної справи Ольга Іванівна Копайгородська. Музей складається з трьох кімнат з експозиціями та двох меморіальних кімнат.

Перебуваючи в помешканні Миколи Леонтовича можна відчути атмосферу домашнього затишку, в якій народжувалася музика. Кожна з особистих речей композитора (камертон, диригентська паличка, робочий стіл) може здатися інструментом чарівника. Цікавинкою музею є подарунки для дорогого вчителя від учнів та випускників жіночого єпархіального училища.

Донька композитора Галина Леонтович зберегла та передала музею багато речей батька. Особливо унікальним є фортепіано композитора. Як згадувала про це Галина: «Ось за ним у сувору зиму сидів у голоді і холоді батько. Закутає ноги ковдрою, хукає на пальці і грає, грає, наче не помічає жорстокої дійсності. Для нього існувала тільки музика. Мама створила максимальні умови для його творчого спокою і настрою. Вона, очевидно розуміла, ким є і ким залишається Леонтович для України..».

Тут також можна побачити музичний інструмент цитру. За спогадами сестри композитора, цитра пам’ятає найкращі часи родини з матеріальним достатком та веселим життям, а саме життя в Білоусівці. Там Микола записав від односельців багато пісень, які згодом увійшли до його «Другої збірки пісень з Поділля». Є і фісгармонія. М. Леонтович з даним музичним інструментом познайомився як тільки вступив до Кам’янець-Подільської семінарії. Дорожня валіза М.Леонтовича пам’ятає руки композитора, який завжди виходив з дому з нею на пошуки нових пісень…

Меморіальні кімнати прикрашають художні картини родички композитора Вікторії Леонтович та бюст Леонтовича авторства відомого українського скульптора Галини Кальченко.

В 2019 році в рамках проекту «Ревіталізація Музею-квартири М. Д. Леонтовича в Музей мелодії пісні «Щедрик» шляхом діджиталізації фондів та створення фізичного та віртуального інтерактивно-комунікативних просторів» програми «Малі міста – великі враження», який виграла Тульчинська міська рада, в Музеї-квартирі відбулися кардинальні зміни.

Три експозиційні кімнати обновили сучасними стендами з QR code та інтерактивними тачпанелями. Відтепер кімнати присвячені темам «Життя Леонтовича», «Капела ім. М. Леонтовича» та «Щедрик». Вони розповідають про найважливіші моменти з життя та творчості композитора, тут можна побачить рідкісні світлини, особисті речі та музичні інструменти. Кімната «Щедрик» сформована з напрацювань музикознавців Валентини Кузик та Тіни Пересунько.

Багато додаткової інформації можна отримати в Музеї з тачпанелей, інтерфейс яких побудований дуже зручно, розділений за такими темами: Життєвий шлях М. Леонтовича, Твори Леонтовича, Бібліографія, Культурних код Щедрика, Світовий тріумф Щедрика, Щедрик в сучасній культурі, Тульчин – столиця Щедрика, Хорова капела М. Леонтовича. Колектив Музею дякує мистецтвознавцю Анатолію Завальнюку за надання своїх напрацювань. А також партнерам проекту – Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К.А. Тімірязєва, яка дуже допомогла зі збором інформації.

Завдяки QR code ви зможете закачати в свої гаджети ту чи іншу книгу про Леонтовича і, таким чином, забрати частинку Музею із собою!

В музеї завжди людно – масові заходи, творчі зустрічі, ювілеї композитора, екскурсії є повсякденною творчою практикою для працівників музею. Вже стало традицією в День народження композитора проводити «Українські вечорниці». В цей день сюди приходять композитори, поети, учасники хорової капели, студенти.

Чекаємо на вас!

Замовити екскурсію, переглянути більше інформації про видатного композитора та музей- квартиру у Тульчині можна на сайті http://leontovychmuseum.org.ua/