офіційний сайт

Палац Потоцьких

Палац Потоцьких у Тульчині - один із кращих зразків української архітектури у стилі класицизму. Він вражає своєю красою та грандіозністю. Не дарма його називають Подільським Версалем. Це окраса і візитна картка міста.

Палац у Тульчині був зведений у 1775-1782 роках для графа Станіслава Щенсного Потоцького. Потоцькі володіли тульчинським землями з 1729 року. До них Тульчин належав Калиновським - польському дворянського роду. У 1772 році місто переходить до Станіслава Потоцького, який приймає рішення побудувати тут палац.

Будівництво палацового комплексу в Тульчині, резиденції Потоцьких, здійснювалося за проектом французького архітектора Жозефа Ежена Лакруа. Весь палацовий комплекс складався з декількох будівель: головного двоповерхового палацу, фасад якого прикрашала колонада з десяти колон; двох двоповерхових корпусів, розташованих п-образно праворуч і ліворуч від палацу, які з'єднувалися напівкруглими галереями; оранжереї, турецької лазні, стайні, манежу та інших будівель.

Над інтер'єром працював голландський дизайнер Меркс. Палац Потоцьких був декорований ліпниною та позолотою, прикрашений творами кращих живописців (Рембрандта, Рафаеля). Дворовий ансамбль доповнював чудовий парк. Серед зелених насаджень парку домінували сосни та італійські тополі. Парк був прикрашений фонтанами, каскадами, альтанками, скульптурами. Тут була добре продумана система ставків та шлюзів, завдяки якій човни могли пересуватися по водній гладі без весел.

Домініканський костел – нині кафедральний собор Різдва Христового.

Є мініатюрною копією собору Святого Петра в Римі, зводився протягом 1786-1817 років. Він був побудований для католицької церкви на кошти Станіслава Потоцького. У 1832 році, після польського повстання, костел був переданий православній церкві і переосвячений в кафедральний собор Різдва Христового. Сьогодні є функціонуючої православною церквою. Перед собором розташований пам`ятник О. Суворову.

Успенська церква

1789 року. Тут брав шлюб граф С. Потоцький з Софією.

Музей О. В. Суворова (с.Тиманівка)

В Тиманівці у 1796 -1797рр. перебував Олександр Суворов. В садибному будиночку управителя Тиманівського маєтку, де жив полководець, зараз знаходиться музей, заснований у 1947р.

Палац Шереметьєва (с. Тиманівка)

Останній власник його – російський меценат з роду Шереметьєвих, граф Олександр Шереметьєв. Дах перекритий жерстяною покрівлею. Ганок підтримують чотири колони, а зверху — чудернацький піддашок. Перед парадним входом — залишки фонтану. Всередині фонтан був викладений кахлем.

Тульчинський краєзнавчий музей

Тульчинський краєзнавчий музей – найдавніший музей Вінницької області. Йому виповнюється 90 років. Музей знаходиться в колишньому будинку купця Розенфельда – пам’ятці архітектури кінця ХІХ ст.

Музей-квартира М. Д. Леонтовича

В грудні 1977 року з нагоди 100-річчя з дня народження видатного українського композитора М.Д. Леонтовича в м. Тульчині відкрито музей-квартиру М.Д.Леонтовича.

Будинок Глікліха

Привертає увагу архітектурна довершеність колишнього будинку лісоторговця Глікліха, побудованого у 1912 р. у стилі модерн купцем Розенфельдом для своєї доньки, яка вийшла заміж за заїжджого купця Глікліха.

Малий палац Потоцьких

До революції він називався «Червоні казарми» - за кольором стін. В основному, тут майже завжди перебували військові, в сівій час тут розміщувався шпиталь

Будинок колишнього єпархіального училища

У якому славетний М. Д. Леонтович працював викладачем музики, нині школа-інтернат. Приміщенню школи 160 років. Колись тут було жіноче єпархіальне училище, педагогічне училище, інститут народної освіти.

Костел Святого Станіслава

(на даний час ведуться ремонтні роботи)